Öyle bir seyir defteri…

Rokalı Peynir Mezesi

25 Mayıs 2017 Perşembe, 06:30 | Yimmek

Kendisiyle önce bir rakı mezesi olarak tanıştım. Sonra sabah kahvaltısında da yemeğe başladım.

Yapması oldukça kolay: 150 g peyniri ezdim. Bir demet rokayı robottan geçirdim. Zeytinyağı ekleyip, zeytinyağını ezerek yedirdim ve hepsini karıştırdım. Bu kadar.

rokali_peynir

Peynir olarak sert ve çok tuzlu olmayan bir beyaz peynir gerekiyor. Çok tuzluysa peynir, tuzunu önceden suda bekletip almayı deneyebilirsiniz. Tuzsuzsa peyniriniz, mezeye tuz ekleyebilirsiniz. Roka baskın bir kokuya sahip olduğu için, normalde kokusundan dolayı rahatsız olup yiyemediğiniz bir peyniri de kullanabilirsiniz. Ben bulabiliyorsam Edirne Yardımcı’nın peynirini tercih ediyorum. Metro Market’lerde olabiliyor.

Elde ettiğiniz mezenin kuru olmaması, hafif ıslak olması gerekiyor. Yedirmeniz gereken zeytinyağı miktarını ona göre ayarlayabilirsiniz.

Roka/peynir oranı ise biraz damak zevki. Zaten roka için “bir demet” çok göreceli bir kavram :). O yüzden mecburen oluşan mezenin rengine bakarak karar vermelisiniz. Benim gibi mezeyi rokası bol olarak severseniz ve kahvaltıda bol peynir yemeyi seviyorsanız, bir demet rokayla yapılan peyniri bir öğünde bile bitirebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın