Öyle bir seyir defteri…

Kahvaltılık Zahter

04 Haziran 2017 Pazar, 08:41 | Yimmek

Daha önce salatasından bahsettiğim zahter otu ile azıcık ucundan ilgili, yine Hatay taraflarında tanıştığım, aynı isimde bir de “kahvaltılık zahter” var.

Kahvaltılık zahterin içinde bir ben yokum :). Zahter otu ile beraber birçok malzemeyi öğütüp toz haline getiriyorlar. Yapandan yapana göre içindeki malzemeler ve oranları değişse de (aşure gibi), içine konulanlardan birkaç örnek: Leblebi, nohut, menengiç, susam, kimyon, zahter otu, kişniş, ceviz, fıstık, sumak, karpuz-kavun çekirdeği, vs.

Öğütülen bu toz zeytinyağı ve ekmekle yeniyor. Bazısı ekmeği önce zeytinyağına, sonra kahvaltılık zahtere banıp yiyor. Bazısı kahvaltılık zahtere zeytinyağı katıp karıştırarak reçel kıvamına getiriyor ve ekmeği doğrudan ona bulayıp yiyor — reçel kıvamının koyuluğa yine ağız tadına bağlı.

kahvaltilik_zahter

Ben zeytinyağı ile kahvaltılık zahterin tamamen karıştığı bir bütün haline geldiği halini seviyorum. Her zahter bu şekilde değil, bazıları malzemesinden dolayı yeterince zeytinyağını içemiyor. Şimdiye kadar denediklerimde (ki çok denemedim), Günsar’ınkini en çok beğendim. Ekmek olarak da sıcak bir tam buğday ekmeği (tam olarak Cumhuriyet Lezzet Dünyası’nın balina ekmek dediği) enfes oluyor.

Değişiklik olsun diye simitle denemek de mümkün ama simit (Ankara’da hala sokakta satılanlardan bahsediyorum) kendi başına zaten güzel bişi.

Bir Yorum Yazın