Öyle bir seyir defteri…

Kabak Kayığı

26 Mayıs 2017 Cuma, 21:10 | Yimmek

Kabak sevmeyen bünyelere bile kabak yedirebildiğim bir yemek bu.

Kabakları kazıyıp, iki ucunu kestikten sonra, kabakları boydan boya keserek ikişer parçaya ayırdım. Sonra da her parçanın içini oyuyorum (artan içler daha sonra mücver oluyor). Kabak kayıklarını düdüklüde buharda haşladım. Düdüklüde basıncın oluştuğunu gördüğüm anda (öyle düdük ötmesini falan beklemeden) altını kapayıp ve kabakları çıkardım. Kabakların hem içini hem de dışını tuzladım.

Bir taraftan tavada soğanla kıymayı kavurdum (isteğe göre acı, karabiber katılabilir). Haşlanmış kabak kayıklarının içine kavrulmuş kıymaları doldurdum. Kıymaların üzerini tamamen kapatacak biçimde rendelenmiş kaşar serptim.

Kayığı fırının ızgarasına yerleştirip, üstüne yakın yerleştirdim. Sadece kaşarlar eriyecek kadar üst ızgarasını açtım. Kaşarlar eriyip kızardığında kabaklarımız hazır demektir.

kabak_kayik

Yemeği hazırlarken, kabakları çok haşlamamaya dikkat etmek gerekiyor. Yoksa kayık dağılıyor (hazırlarken de, yerken de). Damak zevkinize göre ne kadar derin bir kayık hazırlayacağınıza (kabağın içini ne kadar çıkaracağınıza) ve içine ne kadar kıyma dolduracağınıza karar verebilirsiniz. Ben kendi adıma olabildiğince derin yapıp, içine basıyorum kıymayı basıyorum kıymayı :)

Bir Yorum Yazın