Öyle bir seyir defteri…

Bezelye Humusu

12 Eylül 2009 Cumartesi, 15:47 | Yimmek

Olur mu demeyin, çok güzel oluyormuş. Aldığım geçen aylarda aldığım Slam Dergisi’nin yayın hayatına son vermesi sonucu, Didem’in önden parasını ödediği dergi firması başka bir dergi seçmesini istemiş. Başka basket dergisi yoktu, yemek dergisi de bir tane vardı, ben de onu seçtim.

“Lezzet” isimli dergi geldi gelmesine ama bu kadar işime yaramayacak bir dergi çıkmasını hiç beklemiyordum. Derginin yarısı reklam (normal), kalan yarısının büyük bir çoğunluğu tatlı/unlu mamul/kızartma. Ama esas sinir bozucu olan tariflerin içinde de reklamlar ve hazır malzemeler kullanılması (1 paket x marka y karışımı gibi). Tamam, utanmayıp o kadar okurundan o kadar para aldığın dergide bir de tarife reklam gömüyorsun, bari alternatifini de söyle. 1 paket x marka nohutun kaç g’a karşılık geldiği, ne kadarının brüt olduğunu, haşlanmış olup olmadığını, vs kestirmeye çalışacaksam ne anladım ki bu işten… İnatla her tarafını okumaya çalıştım yine de.

Derginin fiyatına hiç değmediğini düşünsem de; en azından kendi harcadığım vakti amorti edecek bir tarif bulabildim sonunda içinde: Bezelye humusu.

Humus genelde tahin ile yapılan bir yiyecek, benim de tahinle pek aram olmadığından genelde uzak durmayı tercih ediyorum. Tane tane, kireç gibi hissi hoşuma gidemedi hala. Daha gencim, güzelim, belki yıllar sonra onu da sevmeye başlarım (tıpkı başka yiyeceklerde olduğu gibi).

Ama bezelye humusu tarifinin içeriğine baktığımda tam benlik olduğunu anlamıştım :). Hem içinde tahin yoktu, hem de ev sevdiğim baharatlardan kimyon vardı, yapılışı da bir robotunuz varsa çok kolay.

İlk sefer tarifteki miktarları göz kararı/kafadan atarak tutturmaya çalıştığımda annem pek bayıldı. Derginin 3-4 kişilik diye not düştüğünün bir sofrada dişin kovuğuna gitmesi mümkün değildi, üstelik ıslatılıp/haşlanmış hazır miktarlara göre ölçü veriyordu (ben bakliyatları önce ölçer, sonra ıslatıp/haşlarım). O nedenle ikinci sefer yaparken kendi ölçülerime dönüştürdüm; tekrar tekrar yapacak gözüküyorum.

2 bardak taze bezelyeyi (ya da bir yarım kiloluk bezelye konservesi) haşladım. 1 bardak da akşamdan ıslattığım nohut haşladım. Fazla haşlamakta da bir sakınca yok, nasıl olsa püre olacaklar. Her ikisi de soğuduktan sonra robotun içine bir bardağa yakın maydanoz, 4 dal taze soğan, 2 çay kaşığı kimyon, 2 yemek kaşığı yoğurt, 3 diş sarımsak ile haşlanmış nohut ve bezelyeyi de katıp; orta büyüklükte bir yarım limon sıktıktan sonra hepsini püre haline getirdim. Hepsi bu kadar.

Humusun tuzunu ben bezelye ve nohutu haşlarken koymayı tercih ettim. Dilerseniz robotta püre haline getirme aşamasında da yapabilirsiniz. Maydanoz ve limon miktarı biraz damak zevkine de bağlı, daha az ya da daha çok koymayı tercih edebilirsiniz. Daha iyi doğranabilmeleri için de malzemelerden taze soğan, maydanoz, sarımsak üçlüsünü robota ilk koymayı düşünebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın